امتیاز: 
تعداد مشاهده: 4628 بار
یبوست

یبوست

 

یبوست یعنی این که انسان نتواند مثل همیشه به راحتی مدفوع کند (به مدفوع کردن اجابت مزاج هم گفته می‌شود)، یا این‌که مدفوع سفت و خشک شده و موقع اجابت مزاج این کار برایش سخت و دردناک باشد. مدفوع طبیعی باید آن‌قدر نرم باشد که به راحتی از بدن خارج شود.

نوید واقعاً احساس می‌کرد باید به دستشویی برود، پس از آقا معلم اجازه گرفت و از کلاس خارج شد و به دستشویی مدرسه رفت. اما وقتی نشست، هیچ اتفاقی نیفتاد. او چند دقیقه‌ای همانجا نشست و صبر کرد....... باز هم هیچی. آن‌قدر به خودش فشار آورد که دردش گرفت. بعد از این که کاملاً ناامید شد، خودش را شست و از دستشویی بیرون آمد. اما هنوز هم احساس می‌کرد مدفوع دارد.
بعد از ظهر آن روز آقای دکتر سینا و پسرش مهمان خانه آن‌ها بودند. نوید و پدرش مشکل را به دکتر گفتند و از او کمک و راهنمایی خواستند. آقای دکتر سینا عینکش را روی چشم جابه‌جا کرد و گفت: "مسئله مهمی نیست نوید جان. کمی دچار یبوست شده‌ای". نوید نمی‌دانست یبوست یعنی چه، اما پدرش به علامت تأیید حرف دکتر سرش را تکان داد و از او خواست راجع به یبوست برای نوید توضیح بیشتری دهد. حالا ما هم با نوید و پسر آقای دکتر سینا همراه می‌شویم تا چیزهای بیشتری راجع به مشکل یبوست و راه حل‌های آن یاد بگیریم.

یبوست چیست؟

یبوست یعنی این که انسان نتواند مثل همیشه به راحتی مدفوع کند (به مدفوع کردن اجابت مزاج هم گفته می‌شود)، یا این‌که مدفوع سفت و خشک شده و موقع اجابت مزاج این کار برایش سخت و دردناک باشد. مدفوع طبیعی باید آن‌قدر نرم باشد که به راحتی از بدن خارج شود.
اجابت مزاج در واقع آخرین مرحله از فرایند گوارش است. می‌پرسید گوارش چیست؟ خوب آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که آن پیتزای خوشمزه‌ای که برای ناهار می‌خورید، چه اتفاقی در بدن شما برایش می‌افتد؟ پس از جویدن و بلع غذا، مقصد بعدی غذا معده است. بعد از آن روده کوچک و سپس روده بزرگ و در نهایت قسمت‌های اضافه و به درد نخور غذا از طریق راست روده و مقعد از بدن خارج می‌شوند.
تمام این بخش‌هایی که گفته شد، سیستم گوارش شما را تشکیل می‌دهند. وقتی غذا وارد این سیستم می‌شود، بدن شما آب و مواد مغذی را که نیاز دارد از غذا دریافت می‌کند و آنچه باقی می‌ماند به شکل مدفوع درمی‌آید. شما هم به دستشویی می‌روید و از شر آن‌ها خلاص می‌شوید!
احتمالاً وقتی برای اجابت مزاج به دستشویی می‌روی، در مورد کاری که می‌خواهی انجام دهی فکر خاصی نمی‌کنی. اما اگر نتوانی به راحتی مثل همیشه مدفوع کنی ممکن است احساس ناراحتی کرده و دچار مشکل شوی.
بعضی از مردم فکر می‌کنند که اگر هر روز برای اجابت مزاج به دستشویی نروند، معنیش این است که دچار یبوست شده‌اند. اما این فکر درستی نیست، چون عادت‌های دفع مدفوع برای هر فردی متفاوت است. یک بچه ممکن است روزی سه بار مدفوع کند و دیگری شاید هر سه روز یک‌بار برای این کار به دستشویی برود. بنابراین علامت ابتلا به یبوست این است که تو کمتر از عادت روزمره و طبیعی خودت اجابت مزاج یا همان دفع مدفوع داشته باشی.

علائم یبوست چیست؟

اگر کسی دچار یبوست باشد، علاوه بر تغییر عادت اجابت مزاج ممکن است در حالی که معده‌اش تقریبا خالی است، احساس سیری کرده و اشتهایی به خوردن غذا نداشته باشد. همچنین ممکن است شکمش کمی حالت برآمدگی داشته باشد. وقتی به دستشویی می رود برای این که مدفوع خارج شود مجبور است خیلی زور بزند و حتی ممکن است درد داشته باشد و مقعدش زخم شود. اگر مدفوع سخت و خشک شود، هل دادن آن به بیرون ممکن است باعث خراش کوچکی در پوست مقعد شده و کمی خون بیاید. بعد از کلی فشار دادن شاید تنها یک تکه خیلی کوچک مدفوع از بدن خارج شود و بعد از تمام شدن کار ممکن است همچنان احساس کنید که باید به دستشویی بروید. گاهی اوقات هنگامی که بچه واقعا یبوست دارد، ممکن است کمی مدفوع آبکی مانند اسهال از مقعدش خارج شود، در حالی که مدفوع سخت هنوز هم در داخل بدن باقی مانده. این می‌تواند باعث یک اتفاق ناخوشایند شود. یعنی بچه نتواند خروج مدفوع آبکی را کنترل کرده و لباسش را کثیف کند. این اتفاق حتی ممکن است برای بچه‌هایی که مدت‌هاست کنترل کردن خودشان را یاد گرفته‌اند هم رخ دهد.
اگر فکر می‌کنی یبوست داری یا اگر بعد از مدفوع کردن از مقعدت خون آمد، حتماً به پدر و مادرت بگو. به احتمال زیاد مشکل بزرگی نخواهد بود، اما خوب است که والدینت از آن با خبر باشند تا بتوانند به تو کمک کنند.

چرا بچه‌ها دچار یبوست می‌شوند؟

یبوست بیماری تقریباً شایعی است و دلایلی که بچه‌ها به آن دچار می شوند عبارتند از:
• 1-اگر رژیم غذایی ناسالم داشته باشید: اگر رژیم غذایی شما پر از غذاهای چرب ، شیرین و یا نشاسته ای باشد و فیبر به اندازه کافی مصرف نکنید، روده شما ممکن است تنبل شود. فیبر که در میوه ها ، سبزیجات ، و غلات مانند سویا یافت می‌شود، می تواند مدفوع شما را از سفت و خشک شدن نجات دهد. بنابراین یک پیشنهاد برای شما دارم: به دنبال یک سیب ب