امتیاز: 
تعداد مشاهده: 59958 بار
مشکلات بارداری

مشکلات بارداری / بخش دوم

 

در این بخش به ادامه معرفی مشکلات بارداری پرداخته‌ایم. از این مشکلات می‌توان به کمردرد، پرمویی، ریزش مو، ماسک حاملگی، ورم بارداری و... اشاره کرد.

9. كمر درد : ممكن است به دنبال كشش شديد، خستگي، خم شدن زياد، بلند كردن اشيا و يا حتي قدم زدن دچار كمر درد شويد كه معمولا خفيف مي باشد. و يا به دليل شل شدن مفصل هاي استخوان هاي لگن (كه در بارداري كاملا طبيعي است و فضاي كافي را براي رشد جنين باز مي كند) كمر درد بگيريد كه معمولا از نوع شديد است.
گاهي نيز نقايص آناتوميك مادرزادي نظير صافي يا قوس بيش از حد كف پا، گودي كمر و .... سبب كمر درد مي شود. دردهاي عضلاني اغلب در بعد از ظهرها و شب ها شدت مي يابد و معمولا با ايستادن طولاني مدت در ارتباط است. در هر صورت ماساژ و گرم كردن كمر با كيسه آب گرم درد را كاهش مي دهد به هنگام دراز كشيدن به پشت، گودي هاي زير كمر و زانو را با ملحفه پر كنيد. از نيمه دوم بارداري به بعد به پهلو (ترجيحا پهلوي چپ) بخوابيد. هنگام تغيير پوزيشن احتياط كرده و ورزش هايي كه باعث تقويت عضلات پشت مي شود، انجام دهيد.
10. ترشحات واژينال : واژن و دستگاه تناسلي در طي بارداري، خود را براي زايمان و خروج جنين آماده مي كند؛ بافت واژن ضخيم تر شده و قابليت ارتجاعي آن افزايش مي يابد. غدد دهانه رحم براي لغزنده كردن واژن، ترشحات بيشتري مي سازند كه به صورت ترشح سفيد و چسبنده از واژن خارج مي شود. در حالت طبيعي مشكلي براي مادر ايجاد نمي شود مگر اينكه مقدارش زيا شود و بوي بد و متعفن بدهد، رنگ زرد چركي داشته باشد و پوست اطراف فرج و ران را تحريك نمايد. در صورت مشاهده ترشحات غير طبيعي در اولين فرصت به پزشك مراجعه كنيد و اگر مشكل خاصي نداريد، تعويض مكرر لباس هاي زير و شستشوي مداوم كافي است.
11. واريس پا و بواسير : واريسي شدن سياهرگ هاي پا و ناحيه تناسلي در حاملگي شايع است. سياهرگ ها طي سه ماهه اول بارداري شروع به گشاد شدن مي كنند و با پيشرفت حاملگي بزرگ تر مي شوند. به دليل اينكه سياهرگ هاي ناحيه تناسلي به خاطر تغذيه جنين پر از خون هستند و نيز گردش خون در سياهرگ هاي پا، بسيار كند است، روي ديواره اين رگ ها فشار وارد مي شود و باعث پيچ در پيچ شدن آن ها مي گردد؛ به اين ترتيب واريس ايجاد مي شود. گاهي واريس در وريدهاي مقعد اتفاق مي افتد و بواسير را به وجود مي آورد.
براي مدت طولاني سرپا نايستيد، دائما تغيير حالت بدهيد و استراحت كنيد. در هنگام استراحت، پا ها را بالاتر از سطح بدن قرار دهيد. براي پيشگيري از بواسير توصيه هاي مربوط به "يبوست" را رعايت نماييد. گاهي پزشك جوراب هاي واريسي، يا لباس هاي مخصوص واريس ناحيه تناسلي برايتان تجويز مي كند كه بستگي به شدت واريس دارد. واريس هاي شديدتر نياز به جراحي دارند كه با وجود احتياط پزشكان در استفاده از جراحي در دوران بارداري، ممكن است ناگزير از انجام آن باشند.
12. درد كشاله ران : اين درد اغلب در سه ماهه دوم بارداري و معمولا به دنبال حركت ناگهاني به صورت يك درد تندو تيز در يك سمت يا هر دو كشاله ران بروز مي كند. احتمالا اين درد مربوط به عضلات و رباط هاي نگهدارنده رحم است. ممكن است قرار گرفتن در وضعيت سجده باعث تسكين درد شود.
13. گرفتگي ماهيچه ساق پا : تقريبا نيمي از زنان حامله از گرفتگي هاي مكرر و دردناك عضله ساق پا شاكي هستند. اين گرفتگي معمولا شب ها بروز مي كند و در سه ماهه سوم بارداري شايع تر است. علت آن مشخص نيست ولي احتمال مي رود به دليل كمبود كلسيم و يا ازدياد فسفر در بدن باشد. بنابراين شايد افزايش دريافت مواد غذايي حاوي كلسيم و كاهش دريافت مواد غذايي حاوي فسفر، در بهبود آن موثر باشد. به هر حال در صورت ابتلا به اين دردها از پوشيدن كفش هاي پاشنه بلند نامناسب اجتناب كنيد. ماساژ و گرم كردن موضعي و تحت كشش قرار دادن عضله درگير نيز مفيد مي باشد.
14. پاي بي قرار : اين مشكل در 10 درصد زنان باردار اتفاق مي افتد و در اواخر حاملگي شايع تر است و در اكثر موارد با گرفتگي ماهيچه ساق پا اشتباه گرفته مي شود.اگر حدود 10 تا 20 دقيقه پس از رفتن به بستر در عضلات پشت ساق پايتان احساس يا يك درد گنگ خزنده يا كرمي شكل كرديد و در نهايت مجبور شديد براي از بين بردن آن پاهايتان را حركت بدهيد يا راه برويد، بايد بگوييم دقيقا دچار اين مشكل شده ايد. گاهي نيز اين حالت در موارد بي حركتي طولاني مدت مانند تماشاي فيلم در سينما يا هنگام صرف غذا در رستوران پيش مي آيد.
ممكن است درمان كم خوني موثر باشد و تعدادي دارو نيز در اين زمينه وجود دارند كه در صورتي كه پزشكتان تشخيص بدهد، تجويز خواهد كرد.
15. گزگز انگشتان مياني دست : اين مشكل بسياري از زنان باردار را درگير مي كند و در زنان بالاي 30 سال كه بارداري اول خود را تجربه مي كنند، شايع تر است. به دليل تحت فشار بودن عصب دست، ممكن است احساس گزگز يا كرختي يا درد در سطح كف دستي انگشتان شست، سبابه، مياني و نيمه داخلي انگشت حلقه داشته باشيد كه اكثرا در هر دو دست مي باشد و اغلب، شب ها يا اوايل صبح اتفاق مي افتد.
شايد پزشك به شما بستن آتل را پيشنهاد بدهد كه در 80 درصد موارد، موثر است. به هر حال ممكن است اين مشكل نه تنها حل نشود بلكه با پيشرفت بارداري شدت نيز يابد. اگر كارهاي ظريفي مثل خياطي انجام مي دهيد، از آن دست بكشيد و شب ها هنگام خواب علاوه بر استفاده از آتل، دست خود را بر روي بالش كوچكي قرار دهيد تا اندكي بالاتر از سطح بدن قرار گيرد. اين مشكل 2 تا چند هفته پس از زايمان، خود به خود برطرف مي گردد.
16. سر درد : در اوايل بارداري شايع است ولي در صورت بروز آن در سه ماهه دوم يا سوم بارداري، حتما به پزشك مراجعه كنيد.
17. ورم بارداري : در اكثر خانم هاي باردار ورم مختصري در ساق و قوزك پا ديده مي شود كه در نتيجه فشار رحم وجنين، روي سياهرگ هاي آن ناحيه و مختل شدن برگشت خون سياهرگي پاها به سمت قلب مي باشد. در صورت بروز اين مشكل توصيه مي كنيم :
* روزي 4 تا 5 بار به پهلو دراز بكشيد. اين كار باعث خونرساني بهتر به رحم و جنين و همچنين پاها مي شود و از بيشتر شدن ورم نيز جلوگيري مي كند.
* به مدت طولاني از ايستادن و نشستن روي صندلي با پاهاي آويزان دوري كنيد. دراز كشيدن در طول روز در حالي كه پاها بالاتر از سطح بدن قرار گيرند(زير پاها بالش بگذاريد) كمك كننده است.
* مصرف نمك و اغذيه شور را محدود كنيد؛ به اين معني كه از "افزودن نمك اضافي" به غذاها خودداري كرده و از مصرف چيپس سيب زميني، آجيل شور، ماهي شور، بيسكويت هاي شور، شورها و ترشيجات پرهيز نماييد. استفاده از نمك در حد متعارف به هنگام طبخ در غذاهايي مانند برنج لازم است و ما قطع كامل نمك را توصيه نمي كنيم.
در صورتي كه ورم كل بدن را گرفتار كرده باشد و همزمان افزايش فشار خون داشته باشيم و اين اتفاق بعد از 20 هفتگي بيفتد، بايد به مسموميت حاملگي كه عارضه بسيار خطرناكي است، شك كنيم.
18. ضعف و بي حالي : اكثر زنان در اوايل بارداري دچار رخوت و سستي و بي حالي مي شوند به طوري كه ناچارند بيشتر استراحت كنند. اين مشكل تا ماه چهارم حاملگي خود به خود برطرف مي گردد.
19. پر رنگ شدن برخي نواحي پوست : با شروع بارداري، اكثر خانم هاي باردار، پر رنگ شدن نواحي از بدن كه قبلا پر رنگ بوده اند مانند هاله قهوه اي رنگ پستان ها، نواحي تناسلي، ناف، يا نواحي تحت مالش و ساييدگي مانند سطح داخلي ران ها و زير بغل را مشاهده خواهند كرد. گاهي نيز اين اتفاق براي خال ها، كك و مك ها و جاي زخم مي افتد.
اين مساله به دليل افزايش فعاليت هورمون رنگدانه ساز است. اين تغييرات پس از زايمان، خود به خود پسرفت مي كند و به درمان خاصي نياز ندارد.
20. ماسك حاملگي : اين تغييرات هميشه در صورت و گردن ايجاد مي شود و به صورت لكه هاي خاكستري يا قهوه اي رنگ است كه بيشتر در پيشاني، گونه ها، پل بيني، لب بالايي و چانه بروز مي كند. معمولا مبتلايان به اين مشكل، استعداد ژنتيكي در رنگدانه سازي در پوستشان دارند و حتي با مصرف قرص هاي ضد بارداري، برخي داروها، اختلالات هورموني و استرس هاي روحي دچار آن مي شوند. اين ماسك در معرض آفتاب، پر رنگ تر مي شود.
براي پيشگيري از بروز آن از كرم هاي ضد آفتاب استفاده كنيد و در صورت ابتلا به آن، از درمان در دوران بارداري، خودداري نماييد. اين مساله اغلب چند ماه پس از زايمان برطرف خواهد شد. با اين وجود در 30 درصد مبتلايان حتي تا 10 سال باقي خواهد ماند.
21. پرمويي : به دليل افزليش فعاليت هورمون ها در دوران بارداري، ممكن است در صورت، بازوها، ساق پا و كمر، افزايش تعداد و ضخامت موها را مشاهده كنيم كه اين حالت نياز به درمان ندارد و پس از زايمان برطرف مي گردد.
22. ريزش مو :‌ موهاي تعدادي از زنان باردار تحت تاثير تغييرات هورموني اين دوران مي ريزد و پس از زايمان موها مجددا رشد خود را از سر مي گيرند. البته اگر بدانيد بازگشت موها به حالت قبل حدود 6 تا 12 ماه طول مي كشد، از نگراني شما پس از زايمان كاسته خواهد شد.
23. خارش پوست : به دليل اختلال كار هورمون هاي كبد ايجاد مي شود و درمان آن استفاده از آنتي هيستامين آن هم تحت نظر پزشك است.

نظر کاربران

  • از فرم زیر برای ثبت دیدگاه خود استفاده بفرمایید.
  • مسئولیت محتوای دیدگاه کاربران بر عهده ی خود آنان می باشد.
بسیار مطالب عالی بود.ممنون
محبوبه
خیلی خوب بود.ممنون از این که این مطالبو در اختیار بقیه قرار می دهید. مرسییییییییییی
ملیحه علوی
دوست داشتم روش کاربردی وبهتری ارایه میشد
با سلام.مطالب جالبى بود.با تشكر
مامان آواازكويت
ممنون خيلي مفيدبود
فاطمه
از مطالب نوشته شده در ارتباط با مشککلات بارداری متشکرم این مطالب کمک زیادی به مادران باردار می کند .
ناهيد
خيلي خوب بود. ممنون
آرزو از مشهد
خیلی عالی بود به خیلی از سوالاتم جواب داد

نظر خود را در مورد این مطلب از طریق فرم زیر بنویسید